تغذیه با شیر مادر برای نوزادان چه مزایای دارد؟

downloadFile.webp

تغذیه با شیر مادر برای نوزادان بسیار مزایای زیادی دارد. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

1. تغذیه کامل

شیر مادر ترکیبات غذایی کامل و متوازنی دارد که نوزاد را به طور کامل تامین می‌کند. این شامل پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که برای رشد و توسعه سالم نوزاد بسیار حائز اهمیت است.

2. محافظت از سلامت

شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌های مختلف است که به نوزاد در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌ها حفاظت می‌کند. این آنتی‌بادی‌ها به عنوان سیستم ایمنی طبیعی نوزاد عمل می‌کنند.

3. هضم آسان

شیر مادر به راحتی هضم می‌شود و به نوزاد کمک می‌کند تا سیستم گوارش خود را بهبود دهد.

4. ارتباط وصفی

شیر گرفتن از مادر، ارتباط وصفی بین مادر و نوزاد را تقویت می‌کند و احساس امنیت و آرامش به نوزاد منتقل می‌کند.

5. پیشگیری از بیماری‌ها

تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که تغذیه خود را با شیر مادر دریافت می‌کنند، کمتر به بیماری‌های مزمن و عفونت‌های مختلف در طول عمر خود دچار می‌شوند.

با توجه به این مزایا، تغذیه با شیر مادر به عنوان بهترین گزینه برای تغذیه نوزادان توصیه می‌شود.

تغذیه با شیر مادر باعث می‌شود میان شما و کودک تماس بدنی و ارتباط چشمی برقرار شود. به همین دلیل به تقویت پیوند میان شما و نوزاد کمک می‌کند. وقتی پیوند میان شما و نوزاد محکم باشد نوزاد احساس امنیت می‌کند و زمینه ایجاد روابط خوب با شما و دیگران در او تقویت می‌شود

فواید شیردهی برای مادر

  • شیردادن راحت است و هزینه‌ای ندارد. برای شیردادن به نوزاد، معمولاً نیاز به هیچ وسیله و ابزاری نیست. وابسته به زمان و مکان هم نیست.
  • شیردهی به بعضی از مادران کمک می‌کند اضافه ‌وزن پس از زایمان را کاهش دهند.
  • وقتی نوزاد نیمه‌های شب بیدار می‌شود و شیر می‌خواهد، مادران شیرده نسبت به مادرانی که شیرخشک به نوزاد می‌دهند دردسر کمتری دارند و سریع‌تر می‌توانند دوباره بخوابند. چرخه خواب مادران شیرده به چرخه خواب کودک شبیه‌تر است و این مزیت بزرگی است.
  • از نظر آماری، زنان شیرده کمتر احتمال دارد که به سرطان سینه، سرطان تخمدان، پوکی استخوان، دیابت نوع دو و فشار خون بالا دچار شوند. هر چه مدت شیردهی بیشتر باشد برای سلامتی بهتر است.
  • مدت شیردهی هر قدر باشد برای شما و کودک مفید است. شیر مادر زیربنای خوبی برای رشد و سلامت کودک ایجاد می‌کند، حتی اگر مدتش کم باشد.
  • * جهت رزرو وقت ملاقات با خانم دکتر نیره سیدی مقدم به بیمارستان صارم مراجعه فرمایید.

    محتواسازی: آژانس تبلیغاتی ویکی لوکس


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


طراحی و پشتیبانی توسط ویکی لوکس