مراقبت از پوست و مو در دوران بارداری

skin-and-hair-care-during-pregnancy-1-1200x675.jpeg

مراقبت از پوست و مو در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی که در این دوره رخ می‌دهد، می‌تواند به تغییرات ناخواسته در پوست و مو منجر شود. در این مقاله ، به بررسی راه‌های مراقبت از پوست و مو در دوران بارداری خواهیم پرداخت.

در دوران بارداری، پوست زنان تحت تأثیر تغییرات هورمونی قرار می‌گیرد که می‌تواند به افزایش چربی، تغییر رنگ پوست، ایجاد لکه‌های پوستی و حتی خشکی پوست منجر شود. بنابراین، مراقبت از پوست در این دوره بسیار حائز اهمیت است.

برای مراقبت از پوست در دوران بارداری، ابتدا باید به تغذیه سالم توجه کنید. مصرف غذاهای حاوی ویتامین C، ویتامین E، روغن‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶، آهن و روزانه حداقل ۲ لیتر آب برای حفظ رطوبت پوست بسیار مفید است.

علاوه بر تغذیه، استفاده از محصولات ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی بالا برای جلوگیری از آسیب نور خورشید به پوست و جلوگیری از افزایش لکه‌های پوستی بسیار مهم است. همچنین، استفاده از مرطوب‌کننده‌های خاص برای پوست خشک و حساس در دوران بارداری توصیه می‌شود.

برای مراقبت از مو در دوران بارداری نیز باید به نکات زیر توجه کنید. نخستین نکته این است که شامپوهای حاوی مواد شیمیایی قوی و عطرهای مصنوعی را اجتناب کنید، زیرا این مواد ممکن است باعث حساسیت و خشکی مو شود. بهتر است از شامپوهای طبیعی و آلوئه ورا استفاده کنید.

علاوه بر این، مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین B و آهن برای تقویت رشد و سلامت مو در دوران بارداری بسیار مفید است. همچنین، استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل و روغن زیتون برای نرم و لطافت دادن به مو توصیه می‌شود.

به طور کلی، مراقبت از پوست و مو در دوران بارداری نقش بسزایی در حفظ سلامت و زیبایی شما دارد. با رعایت نکات فوق و استفاده از محصولات مناسب، می‌توانید از تغییرات ناخواسته در پوست و مو خود جلوگیری کنید و زمان خود را با لذت از زمان حاملگی سپری کنید.

مواد نامناسب مراقبت از پوست

مواد نامناسبی برای پوست در دوران بارداری وجود دارد که بهتر است آنها را بشناسید. برخی از این موارد در زیر آمده است:

کرم‌های حاوی رتینوئیدها و ویتامین A :این ترکیب قوی در برخی از کرم‌های پوست وجود دارد که برای جوان ماندن و کمک به کاهش چروک‌های پوست استفاده می‌شود. مصرف دُز زیاد ویتامین a یا رتینوئیدها در دوران بارداری برای جنین مضر است، اگرچه با قطعیت نمی‌توان گفت که مصرف موضعی این مواد و جذب آن از طریق پوست نیز می‌تواند روی جنین تأثیرگذار باشد. با این حال، اغلب پزشکان جانب احتیاط را رعایت و توصیه می‌کنند از این کرم‌های حاوی ویتامین a یا ریتنوئید‌ها در دوران بارداری جلوگیری کنید.

کرم و لوسیون‌های حاوی اسید سالیسیلیک:دز بالای خوراکی این ماده در دوران بارداری می‌تواند تأثیرهای خطرناکی برای جنین داشته باشد، اگرچه استفادۀ دز کم آن به صورت موضعی و بر روی پوست ممکن است تأثیری نداشته باشد. با این حال، بهتر است در دوران بارداری مراقبت بیشتری داشته باشید و کرم‌های حاوی این نوع مادۀ شیمیایی را مصرف نکنید

محصولات حاوی ترکیبات سویا:از ترکیبات سویا در برخی از کرم‌های فرم‌دهنده، حجم‌دهنده یا ضدچروک استفاده می‌شود. این ترکیبات اثرهای استروژنی دارد که ممکن است باعث تشدید لکه‌های تیره با نام ملاسما یا کلوآسما شود و می‌تواند بروز لکه‌های تیرۀ پوست را در دوران بارداری بیشتر کند.

محصولات درمان آکنه: برخی دارو‌های درمان آکنه شامل اسید سالیسیلیک و ترکیبات رتینوئید و ویتامین a هستند که ممکن است مصرف دز زیاد آن برای بارداری خطرناک باشد.

* جهت رزرو وقت ملاقات با خانم دکتر نیره سیدی مقدم به بیمارستان صارم مراجعه فرمایید.

محتواسازی: آژانس تبلیغاتی ویکی لوکس


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


طراحی و پشتیبانی توسط ویکی لوکس