کوچک و جمع شدن رحم بعد از بارداری

کوچک و جمع شدن شکم بعد از بارداری:

تغییرات شکم و بزرگ شدن آن  بعد از زایمان موضوعی است که ذهن اکثر خانم ها را درگیر می کند و دنبال راهی برای کوچک و جمع شدن شکم بعد از بارداری هستند.علاوه بر بزرگی شکم، ایجاد خطوط تیره روی بدن ، ترک های پوستی و جای زخم ( در زایمان های سزارین) از مهم ترین تغییرات شکمی بعد از بارداری هستند. در ادامه سعی داریم تا دلایل و راهکارهای رفع این تغییرات را بیان کنیم.

 

بازگشت شکم به وضعیت قبل از بارداری:

برای بازگشت شکم به وضعیت قبل از بارداری لازم است که چندین مرحله را پشت سر بگذاریم که طبیعتا زمان بر خواهد بود. در ذیل به بررسی این مراحل می پردازیم:

 

جمع شدن رحم و تغییرات هورمونی:

با وجود اینکه انقباضات شدید رحمی بعد از زایمان به اتمام میرسند، اما این انقباضات همچنان برای جمع شدن رحم و اتمام خونریزی های طبیعی ادامه دارند. اصطلاحا به این انقباضات رحمی پس درد گفته می شود که معمولا با درد نیز همراه هستند.

این انقباضات علاوه بر کوچک شدن رحم به جداشدن جفت از رحم و در نتیجه به خروج جفت از رحم کمک می کند.  حدودا چهار هفته بعد از زایمان زمان میبرد تا اندازه رحم به ادازه آن قبل از زایمان برسد.

دفع مایعات اضافی:

بعد از زایمان، سلول های بدن که در دوران بارداری متورم شده اند ، برای رسیدن به حالت اولیه خود شروع به دفع مایعات اضافی از طریق ادرار، تعریق و ترشحات واژنی می کنند. که این مسئله باعث کاهش تورم و درنتیجه  کاهش سایز می شود.

سوختن چربی های اضافی:

بعد از زایمان(به ویژه اگر بعد از بارداری شیر می دهید و ورزش میکنید )،چربی که برای تغذیه جنین به بدن شما اضافه شده بود شروع به سوختن می کند.اما این پروسه زمان بر است و حدودا یکی دو ماه طول می کشد.

شیر دهی:

خانم هایی که به نوزادان خود شیر می دهند معمولا زودتر و سریعتر از خانم هایی که شیر نمی دهند وزن کم می کنند . شیردهی علاوه بر کاهش وزن، به جمع شدن رحم نیز کمک می کند.

ورزش:

بطور کلی ورزش کردن و داشتن فعالیت فیزیکی از هر نوع ( یوگا، شنا، پیاده روی، ورزش های هوازی و ….) باعث کاهش سوزاندن کالری و در نتیجه کاهش وزن و سایز می شود.

رژیم:

داشتن یک رژیم غذایی مناسب  می تواند در روند کاهش وزن و در نتیجه کاهش چربی های شکم موثر باشد. اما باید توجه داشت که بلافاصله بعدد از زایمان مباید رژیم گرفت. بهتر است برای زمان شروع رژیم و همچنین نوع رژیم با پزشک خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید که ورزش در کنار رژیم می تواند روند کاهش وزن و کوچک شدن شکم را سرعت ببخشد.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که کاهش سریع و بیش از حد وزن، می تواند بر روند شیردهی تاثیر منفی داشته باشد. بنابر این از رژیم غذایی سنگین جلوگیری کنید و سعی نکنید بیشتر از نیم کیلو در هفته کاهش وزن داشته باشید.

در مورد ترک های پوستی نیز باید گفت که حدودا یک سال طول می کشد تا این ترک ها کمرنگ شوند اما بافت آنها بر روی پوست باقی می مانند و بطور کامل از بین نمی روند.

 

 

محتواسازی: آژانس تبلیغاتی ویکی لوکس


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


طراحی و پشتیبانی توسط ویکی لوکس